Connect with us

Lıfestyle

Nişanlık Seçiminde Renk ve Kumaş

Yayınlandı

on

Nişanlıklarda En sık kullanılan kumaşlar:

  • Tafta

Tafta kumaşın kabarık, sert, gösterişli bir görünümü vardır. Günlük hayatta çok tercih edilmese de özel günlerin vazgeçilmez kumaşlarındandır ve nişanlıklarda da sıkça tercih edilmektedir. Fiyat olarak diğer kumaşlara oranlara daha uygundur. Tafta kumaşları sentetik tafta ve ipek tafta olarak ikiye ayırabiliriz. İpek taftalar, sentetik taftalara göre daha ince bir kumaşa sahiptir, daha rahattır. Bu yüzden fiyat olarak sentetiklere göre daha pahalıdır. Tafta kumaşların renk seçeneği oldukça fazladır. Pastel tonlardan, parlak renklere aradığınız birçok rengi kolaylıkla bulabilirsiniz.

  • Organze

Organze kumaş şeffaf bir görünüme sahiptir, bu yüzden mutlaka başka bir kumaşla birlikte kullanılmalıdır. İnce, seyrek dokulu ama diri bir kumaş olan organzenin sentetik ve ipek kumaş çeşitleri vardır. Sentetik organze kumaşlar fiyat olarak daha uygundur. Daha sert bir kumaşı vardır, biraz daha parlak ve şeffaftır. Organze kumaş elbisenin etek kısmına hacim katmak için kullanılır. Gösterişli bir nişan töreni planlıyorsanız organze kumaşı tercih edebilirsiniz.

  • Şifon

İncecik, şeffaf, uçuş uçuş bir yapıya sahiptir. Şifon, kalınlık olarak organzeye benzer fakat dökümlü yapısıyla organzeden ayrılır. Şifon yarı saydam bir kumaş olduğundan içi gösterir. Mutlaka bir astar ile beraber kullanılmalıdır. Şifon kumaşlarında ipek ve sentetik olmak üzere iki çeşidi bulunur. Hem düz hem de desenli kumaş seçenekleriyle ve çeşitli renk yelpazesiyle nişan elbiselerinin vazgeçilmez kumaşları arasında yer alır.

  • İpek

İpek böceklerinin kozalarından elde edilen ipek; ince, kibar, esnek, doğal, dökümlü ve lüks bir kumaştır. Oldukça hassas olan bu kumaşlar sudan ve güneşten etkilenirler. Daha çok vücudu sarmayan bol kesim kıyafetlerde kullanımı yaygındır.

Nişanlık elbise

 

  • Fransız Danteli

Dantel zarifliktir, asilliktir, kibarlıktır. Bu yüzden gelinlik ve nişanlık modellerinde sıkça tercih edilir. Fransız danteli tül kumaş üzerine işlenerek elde edilir ve oldukça pahalı bir kumaştır, bu yüzden çoğu yerde sahteleri kullanılmaktadır. Fransız dantelini sahtelerinden ve normal dantellerden ayırt etmenin en kolay yolu, dantellerin en uç kısmına bakmaktır. Dantellerin en ucunda kirpik diye hitap ettiğimiz ince püsküller bulunuyorsa o gerçek bir Fransız dantelidir.

  • Saten

Saten kaygan yüzeyli, çok parlak, pürüzsüz, düz bir kumaştır. Saten kumaş, ipek ve pamuktan dokunmuştur. Saten kumaşların dokunma şekli çok önemlidir. İnce iplerle sıkıca dokunmuş satenler kumaşlar üzerinizde çok daha zarif duracaktır. Saten kumaşları tercih ederken içerisinde bulunan ipek oranına dikkat etmenizi öneririz. Saten vücut hatlarınızı olduğu gibi belli eden bir kumaştır. Fiziğinize güveniyorsanız nişanınızda saten bir elbise giyebilirsiniz.

  • Şantuk

Şantuk; ne saten kadar yumuşak ne de tafta kadar serttir. Ne çok mattır ne çok parlaktır. Belli belirsiz bir parlaklığa sahiptir. İpek ve ketenden dokunmuştur. Kumaşın kendine has dik çizgileri vardır ve hacimli bir yapıya sahiptir. Nişan elbiseleri için oldukça kullanışlı bir kumaştır.

Continue Reading
YORUM YAZIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir