Connect with us

Turizm

Antalya’ya en çok turisti hangi tur operatörü getirdi?

Turizmdatabank’ın hazırladığı, Antalya Paket Tur Pazarı Raporu 2020 araştırmasına göre; Antalya’da paket turlarla turist getiren tur operatörleri içinde Anex Tour Grubu ilk sırada yer aldı.

Yayınlandı

on

Turizmdatabank’ın hazırladığı, Antalya Paket Tur Pazarı Raporu 2020 araştırmasına göre; Antalya’da paket turlarla turist getiren tur operatörleri içinde Anex Tour Grubu ilk sırada yer aldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre; COVID-19 sürecinde Antalya’ya gelen turist sayısı Ocak – Ekim 2020 döneminde % 78.1 düştü.

2019’da 13.3 milyon yabancı turist alan Antalya 2020’de 2.63 milyona geriledi.

Bu dönemde Antalya’ya paket turlarla turist getiren tur operatörlerinin toplam hacmi %80 dolayında düşüş gösterdi. 2020’de Antalya’ya en çok turist getiren 10 tur operatörü pazarın %85’ine sahip oldu.

ANTALYA’DA PAKET TUR ORANI YÜKSELDİ Mİ?

Türkiye’ye paket turlarla gelen turistlerin ana giriş kapısı olan Antalya’daki paket tur kullanım oranı, Temmuz ayından bu yana yeniden eski seviyesine yaklaştı.

Ağustos ve Eylül aylarında %70’lerin altında kalan oran, Ekim ayında %85’e çıktı. Paket tur kullanım oranı 2019 yılının aynı döneminde %95 dolayında idi.

PAZARIN ÖNDE GELEN TUR OPERATÖRLERİ KİMLER?

Turizmdatabank.com’un hazırladığı, Antalya Paket Tur Pazarı Raporu 2020 araştırmasına göre; Antalya’da paket turlarla turist getiren tur operatörleri arasında Anex Tour Grubu ilk sıradaki yerini Ekim ayında da korudu.

Anex Tour’u; TUI Grubu, OTI (Odeon) Grubu izlerken, Odeon Ekim ayında az bir farkla TUI’nin önüne geçti.

Diğer yandan Pegas Touristik, MPI Turkey ve Biblio Globus, 10 ayda en çok turist getiren gruplar oldu.

Ukrayna pazarının lideri JoinUp ve Rusya pazarının köklü şirketlerinden Tez Tour ile Intourist ve Avrupa merkezli çalışan MTS-OTS, ilk 10 grup içinde yerlerini aldı.

Diğer yandan, ilk 20 grup içinde; DER Touristik, VTours, Ihs-Lmx, Peninsula da yer aldı.

 

Continue Reading
YORUM YAZIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir