Connect with us

Lıfestyle

Sokak Modası

Moda birçok yerde kendini temsil edebilecek seviyeye gelir. Ama ilham aldığı konular çok önemlidir.

Yayınlandı

on

Moda birçok yerde kendini temsil edebilecek seviyeye gelir. Ama ilham aldığı konular çok önemlidir. Çünkü tasarımcının ürünü modayı oluşturur. Modayı podyumlardan sokağa getirten en güzel örnek sokak modasıdır. Peki nedir bu sokak modası? Özellikle gençlerin kendi özgür düşünceleriyle, kendi stillerini, trendlere uygun olarak giyinmesidir. Modaya uymak söz konusu değildir. Ama trendlere uymak önemlidir. Anlayacağınız üzere moda sokaktan etkilenir, sokaklar da trendlerden etkilenir.  Moda nedir? Geçici yenilik. Peki sokak modası nedir? Trendlere uyarak kendi stilinden taviz vermeden özgür giyinmektir ki yukarıda da okuduğunuz gibi. Peki trend nedir? Akımdır, yani eğilimdir. Burada şu noktaya da değinmek gerekir. Moda, trendin bir çıktısıdır. Trend modadan daha uzun ömürlüdür. Yani 2 saatlik bir filme trend dersek bu filmin fragmanı modadır.

Sokağın moda halini alması çok önemli bir noktadır. Çünkü kendine has ayrıntılar, her tarza uygun görünümler verir. Sokak modası 2000’li yıllarda bilinmeye başlanmıştır. İlk çıkış yeri Japonya’dır. Çok yaratıcı, eğlenceli ve orijinal fikirleri görmek mümkündür. Düşünün, dışarı çıkıyorsunuz ve sadece bir gözlem yapıyorsunuz. Dışarıda onlarca insan var. Peki kaç farklı tarzda manzaralar sizi karşılar. Çok çeşitli olduklarını göreceksiniz. Çünkü dışarıda tek renk değil gök kuşağının bütün renkleriyle karşılaşırsınız. Yani tek tip tarzlar değil, çok yaratıcı, kendilerine özgün, felsefi yaklaşımlarını bile yansıtan, karakterleri hakkında çok zengin görüşler verebilecek bir ortam: Sokak. Üretime de modaya da kafa tutacak bir alan varsa o da sokak modasıdır. Stilinizin en iyi yansımasıdır. Tabi bundan dolayı da üretim ve moda da bu alana yönelmek durumunda kalıyor. Hatta tasarımcılar ilhamlarını sokak stilinden aldıklarını da göstermekte. Nasıl mı? Moda tasarımcıların kreasyonlarına bu tarzın yansıdığını kolaylıkla görebiliriz. Ayrıca ünlü tasarımcıların kendileri de bunu söylemektedirler.

Dışarıda hem şık hem rahat hem de kendi stilinizi yansıtıyor olmanız ve bunun moda olması özgürlüktür. Bu moda biraz da geleneksellikten çıkıp kendini olduğu gibi yansıtmak isteyenlerin yani sisteme karşı çıkanların ürünüdür. Mesela çok salaş bir giyime stiletto ayakkabı tercih edilmiş. Bu şekilde bir kombin seçilmiş. Nasıl bir uyum olduğundan çok, nasıl bir tarz ve kendine has bir yansıması olduğunu net görebiliriz. Sokakta daha çok, hip-hop, punk, gotik, hippi tarzları görülür. Bireysel tarzın en iyi yansıması olan sokak, bu modanın da doğmasına sebep oldu.

Continue Reading
YORUM YAZIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir