Connect with us

Kültür

ÇİKOLATA MÜZESİ (Choco-Story)

Yayınlandı

on

ÇİKOLATA MÜZESİ (Choco-Story)

Müzeler… Birçok yaşanmışlığın buluşma noktası.

Günlük hayatta bazen birkaç dakika için bile şikayet ederken, yılların hatta asırların büyük bir uyumla aktığı sihirli yerler. Son zamanlar da müze kavramı değişik konseptler ile farklı boyutlara taşınmakta. Bunların en lezzetlilerinden biri kesinlikle Çikolata Müzesi.

Çikolata deyince aklımıza ilk gelen yerlerden biridir Belçika.

Belçika deyince de Brugge benim için ayrı bir yerde bulunmakta. Bu yüzden sizleri Brugge de bulunan Choco-Story (Chocolate Museum)‘ a götürmek istiyorum.
Brugge II. Dünya Savaşı’nda zarar görmemiş ve Orta Çağdan kalma mimarisi bozulmadan korunmuş ender Avrupa şehirlerinden biridir. Kanalları, köprüleri, eski evleriyle ortaçağı yaşayan bir masal şehri.

In Bruges” filminde ki Harry karakterinin dediği gibi;
It’s a fairytale town, isn’t it?

Müzeyi ziyaret etmeden önce şehir merkezinde inanılmaz bir waffle ve çikolata kokusu karşılıyor sizi. Etrafınızda ki görsel şölen gözlerinizi, her yere nüfus etmiş şekersi koku da ruhunuzu doyurmakta.

Çikolata müzesi, Sint-Jansplein‘de bulunan on altıncı yüzyılda inşa edilen “Huis de Crone” binasında yer almaktadır. Birkaç katlı bina da kakao çekirdeğinin çikolataya doğru yolculuğunu çok ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz.

Kakaonun yaklaşık 4000 yıllık hatırı sayılır bir tarihe sahip olması açıkçası beni çok şaşırttı . Soğuk ve acı bir içecek olarak başlayan bu macera çok şükür İspanyolların şeker ile karıştırmayı akıl etmesi ile günümüz lezzetine ulaşabilmiş. Diğer bir ilginç ayrıntı ise kakaonun zamanla ticaretin önemli aktörlerinden biri haline getirilmiş olması. Kakao çekirdeği o kadar değerli olmuş ki, alışverişler de para yerine kullanılmış. Markete gidip 2 kakao çekirdeği ile yumurta almak tabi artık pek mümkün değil.

İçinden geçtiğiniz bu tarihi serüven son derece renkli görseller ile de desteklenmekte.

Tarihi resimler, üç boyutlu görseller, çikolatadan yapılmış boy boy heykeller ki bazıları bir insan boyutunda ve ikram çikolatalar.

Bizim coğrafya da “önce bir gözüm doysun” derler ya, işte burası o yer : )))

Müzenin son bölümünde ki atölye de çikolata yapımını izleyebiliyorsunuz.

Fırından değilse de buzdolabından yeni çıkmış taptaze çikolata ikramı ile gezinizi keyifli bir şekilde bitirebilirsiniz.

Şimdilik sadece gözlerimiz tatlansa da , seyahat yasakları kalktığında eskisi gibi ağzımızın tatlandığı günler de gelecektir.

Keyifli ve lezzetli zamanlar da yeniden görüşebilmek dileği ile…

Filiz KOCAMAN

Continue Reading
YORUM YAZIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir