Connect with us

Gastronomi

Gastronomide Yapay Zekâ Teknolojileri

Türkiye’de yeme içme sektörünün gelişimine katkıda bulunmak için yatırımlarını sürdüren Anadolu Efes, son yıllarda girişimcilik ekosistemini de bu amaçla desteklemeye devam ediyor. Birlikte iş modeli oluşturduğu girişimlerden birisi de 2015’ten bu yana çalıştığı ve pazara akıllı bira otamatıyla açılan, rotası Silikon Vadisi’ne kadar uzanan Pubinno. Pubinno’nun yapay zekâ teknolojileri ile geliştirdiği “Smart Tap (Akıllı Bira Musluğu)” kafe-bar ve restoranların kalite ve operasyonel verimliliklerini iyileştirme imkânı sunuyor. Geliştirdikleri çözümlerin temelinde IoT, Robotik ve AI teknolojileri yer alan Pubinno, Anadolu Efes iş birliği ile 6 şehre ulaşırken, şu an 9 ülkede yüzlerce işletmede kullanılıyor.

Yayınlandı

on

Geçen yıl “En Etkili Şirket / Yeni Girişim İş Birliği” ödülünü alan Anadolu Efes ve Pubinno, fikir aşamasından bu yana birlikte çalışarak Türkiye’den dünyaya açılan bir ürün ortaya koydu. Anadolu Efes, birlikte çalıştığı iş ortaklarını desteklemeye ve sektörünün gelişimine katkıda bulunmaya devam ediyor.

Pubinno’nun patentli “Akıllı Bira Musluğu” teknolojisi, Anadolu Efes’in iş ortakları, biralarını tüketicilere ideal soğuklukta ve her seferinde doğru miktarda servis edilmesine olanak sağlıyor. Aynı zamanda işletme sahipleri, ürünlerin başında yer alan akıllı musluklar sayesinde satış verilerini, fıçıdaki basıncı, sıcaklığı anbean telefonlarındaki mobil uygulamadan da takip edebiliyor.

İşletmelerin en büyük sorunlarından biri olan fıçılardaki fire oranını da %50’ye varan seviyelerde düşüren bu teknoloji üzerinde Anadolu Efes’in kalite ekibi ve Pubinno girişimcileri birlikte çalıştı. Smart Tap teknolojisi şu an Türkiye’de yüzlerce Anadolu Efes iş ortağı kafe-bar ve restoranlarda kullanılıyor.

Sürdürülebilir, yüksek hijyenik standartlar ile içeceğinizi gönül rahatlığıyla tüketin

Pubinno’nun iki senedir Ar-Ge çalışmalarını yürüttüğü yeni ürünü UClean, fıçı biraya yüksek hijyen standardı getiriyor. Dünyanın ilk yapay zekâ tabanlı bira hattı temizleme cihazı olan UClean, her hatta ve bira tipine özel bakım yapıyor. UClean, patentli türbülans teknolojisi sayesinde mikro-organizmaları ve kalıntıları temizlerken 4 musluğa aynı anda bakım yaparak hızlı, çift yönlü ve yüksek basınçla mükemmel ve etkili temizlik gerçekleştiriyor. Seçilen mekanlarda pilot uygulaması devam eden UClean teknolojisi, bu mekanlardan alınan verilere göre manuel bakım ile karşılaştırıldığında 5 kat daha tasarruflu ve hızlı bakım yapmasıyla dikkat çekiyor. Ayrıca hızlı bakım yapması sebebiyle de su israfını önleyerek doğal kaynakların sürdürülebilirliğine katkı sağlıyor.

“İlham veren girişimcilik hikayelerini çoğaltmak istiyoruz”

Genç girişimcilerin Anadolu Efes’in hayatında önemli bir yeri olduğunu ve girişimcilik konusunda ilham veren hikayeleri çoğaltmak istediğini belirten Anadolu Efes Genel Müdürü Tuğrul Ağırbaş, şunları söyledi:

“İşletmelerin bira fıçılarındaki fire oranlarını düşüren, biranın ideal soğuklukta ve miktarda servis edilmesini sağlayan “Smart Tap (Akıllı Bira Musluğu) Projesi” sayesinde bar teknolojileri konusunda global 7 Start-Up’tan birisi olarak gösterilen Pubinno’nun yanında olmaktan gurur duyuyoruz. Bu anlamda sektörümüzün gelişimine katkı sağlamaktan, bunun dünyaya yayıldığını görmekten de mutluyuz.

Pubinno’nun Smart Tap projesi, iş birliğimiz ile yüzlerce satış noktasına ulaştı. U-Clean sistemini de globalde göreceğimize ve birçok ülkede deneyim yaşatacağına inancımız tam.”

Ağırbaş, destek oldukları tüm girişimleri birer ekosistem ortağı olarak gördüklerini, ikinci 50 yıllarında da yeni girişimlerle sektör ve topluma faydalı olacak işler ortaya çıkarmayı planladıklarını dile getirdi.

“Pubinno teknolojilerinin endüstri standardı olacağına inanıyorum”

Pubinno kurucu ortağı ve CEO’su Can Algül “Sürdürülebilir hijyenik standartlar geliştirmek amacıyla çıktığımız yolda, bugün 15 milyon bardağın sunumunu yapmaktan mutluyuz. Bu yolda da en büyük destekçimiz Anadolu Efes oldu. Bugün, 5 ülkede operasyonlarımız devam ediyor. Hijyenin bu kadar öne çıktığı bir dönemde de yeni ürünümüz için çok heyecanlıyız. ‘Internet of Beer’ konseptinde tüm paydaşları birbirine bağlayarak yüksek verimlilik ve kalitede operasyon sağlamak için çalışıyor, sürdürülebilir bir dünyaya katkıda bulunuyoruz. Bizler tasarruf ve kalite standartlarını düşünerek bir yola çıktık ve rotamız Silikon Vadisi’ne kadar uzandı. Bu bağlamda yapacak daha çok işimiz olduğunu da biliyoruz” dedi.

Continue Reading
YORUM YAZIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir